flauenskjoldby.dk skriver

27. september 2015
kl. 11:00

Høstgustjeneste
Vær med til at fejre at høsten er i hus, både den på landmandens marker og i din have.

Høstgudstjeneste – Fyld Danmarks kirker
Søndag d. 27. september er der på landsplan »Fyld Danmark kirker«. Det vil vi selvfølgelig også gerne her i Voer. Vi har derfor høstgudstjeneste kl. 11.00 i Voer. Alle opfordres til at komme med lomster, frugt eller grønt som børnene bærer ind i kirken i begyndelsen af gudstjenesten.
Jens Peters medvirker med musikalske indslag. Jens Peters er mest kendt for at spille til Jazz-gudstjenester og koncerter i danske kirker og sognegårde. Jens Peters er Peter Lindhardt Toft og Jens Nielsen. Til høstgudstjenesten har de to musikalske hjælpere med, og derfor hedder de Jens Peters Kvartet. Denne dag samler vi ind til Folkekirkens Nødhjælp og kirkens korshær.

Efter gudstjenesten i Voer er menighedsrådet vært ved sandwich og vin/sodavand. Tag naboen med og vær med til at fylde vores kirker og fejre høsten.

Sted: Voer Kirke
Arrangør: Voer Kirke

Advertisement
%d bloggers like this: