Lad os fylde vore kirker

Lad os fylde vores kirker

For mange af os hører julegudstjenesten med til julens faste ritualer. Man kommer i god stemning over fællesskabet, de kendte salmer, de mange forventningsfulde mennesker, de glade børn.

Men kirken er åben hele året. Gudstjenesten hver søndag er det centrale i kirkens liv, og ordet, der forkyndes, og salmerne, der synges, er mindst lige så gode som juleaften.

Skal kirken bestå, er det nødvendigt, at vi styrker fællesskabet i sognet og mødes i vores kirker, også når der ikke er barnedåb, konfirmation eller begravelse, men fordi vi har lyst til at være sammen og høre det kristne budskab.

I 2009 tog man på Lolland initiativet til at udpege den sidste søndag i september som dagen, hvor vi inviterer hinanden med i kirke for at opleve, hvor hyggeligt det er når vi er mange samlet. Initiativet er kommet til at hedde Fyld Danmarks Kirker. I 2010 deltog sogne fra alle danske stifter, og i 2011 deltog også nogle af de danske kirker i udlandet. Initiativet er blevet så godt modtaget, at udvalget løbende sætter endnu mere ind på at få mange sogne til at bakke op og mange mennesker til at gå i kirke den sidste søndag i september og få en fælles oplevelse.

Her i sognet ……. (sæt tekst ind)

Interesserede kan læse mere om Fyld Danmarks Kirker på hjemmesiden fyldkirken.dk.

Advertisement
%d bloggers like this: