Voer og Agersted skriver

Kirkebladet for Voer og Agersted – september 2015

Høstgudstjeneste – Fyld Danmarks kirker Søndag d. 27. september er der på landsplan »Fyld Danmark kirker«. Det vil vi selvfølgelig også gerne her i Voer og Agersted. Vi har derfor høstgudstjeneste kl. 9.30 i Agersted og kl. 11.00 i Voer. Alle opfordres til at komme med blomster, frugt eller grønt som børnene bærer ind i kirken i begyndelsen af gudstjenesten.

Jens Peters medvirker med musikalske indslag. Jens Peters er mest kendt for at spille til Jazz-gudstjenester og koncerter i danske kirker og sognegårde. Jens Peters er Peter Lindhardt Toft og Jens Nielsen. Til høstgudstjenesten har de to musikalske hjælpere med, og derfor hedder de Jens Peters Kvartet. Denne dag samler vi ind til Folkekirkens Nødhjælp og kirkens korshær. I Agersted tillige til FDF Agersted. Efter gudstjenesten i Agersted er menighedsrådet vært ved rundstykker og kaffe/ the. Der vil også blive afholdt auktion på noget af årets høst. Efter gudstjenesten i Voer er menighedsrådet vært ved sandwich og vin/ sodavand. Tag naboen med og vær med til at fylde vores kirker og fejre høsten.

Advertisement
%d bloggers like this: